صفحه اصلی درباره ما گالری تصاویر تماس با ما ورود کاربران
منوی سایت
امتیاز دهید
پیشخوان
اوقات شرعی
تقویم مناسبتی
دیکشنری آنلاین
تماس با ما

تماس با ما

تقویم روز

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
آمار بازدید

بازدید امروز : ۱۴

بازدید این هفته : ۶۱۲

بازدید این ماه : ۱۷۰۵

آمار کل بازدید : ۲۸۱۶۶۳

افراد آنلاین : ۰ نفر

آی پی : ۵۴.۸۱.۶۹.۲۲۰

 صفحه اصلی محتوای آموزشی مشاهده محتوای آموزشی

 
مسجد خیف

«به نام خـدا »

مسجد خیف

مسجد خیف

 مسجد خیف، مهمترین مساجد منا به شمار می رود. درباره محل و فلسفه پیدایش آن، روایت جالب توجهی وجود دارد. می دانیم که در سال پنجم هجرت، مشرکان مکه به تحریک یهودیان، پیمان اتحادی را با برخی از قبایل عرب امضا کردند تا به مدینه حمله کنند و ریشه اسلام را از اساس بر کنند. محلی که آنان برای امضای این پیمان انتخاب کردند، جایی بود که بعدها مسجد خیف در آنجا بنا گردید. این بدان معنا است که در محلی که مشرکان پیمان ضد اسلام بستند، مسجدی بنا شد که تا ابد شکست اتحاد قریش با قبایل عرب را فریاد کند.

خیف به محلی گویند که در آنجا از شدت کوهستانی بودن منطقه کاسته شده اما هنوز به صورت دشت در نیامده است. چنین منطقه ای در دامنه کوه صفایح قرار گرفته و مسجدنیز در همین ناحیه ساخته شده است.

مسجد خیف شاهد خطبه مهم رسول خدا (ص) در حجة الوداع بوده که در روایات متن آن خطبه نقل شده است. به علاوه در روایات پیشوایان معصوم (علیهم السلام) آمده است کسی که در منا است، تا می تواند نمازهایش را در مسجد خیف بخواند ; چرا که در آن هفتاد پیامبر (ص) نماز خوانده اند. در نقلی هم آمده است که مسجد خیف مدفن آدم (ع) است.

مسجد خیف از نخستین مساجد است و نخستین مشاهدات تاریخی از آن را از قرن سوم در دست داریم. در سال 240 ه. ق سیل آن را تخریب کرد. سپس بر جای آن مسجدی بنا گردید و سیل بندی نیز ساخته شد تا حفاظی برای مسجدباشد. مساحت مسجددر آن زمان 1500 متر مربع بوده است.

در اطراف مسجد خیف ، رواقهای کوچکی نیز بوده است. این مسجددر سال 556 ه. ق به دست جواد اصفهانی وزیر بازسازی شد. مسجد خیف در قرن نهم هجری بنای با شکوهی داشته است.

مسجد خیف تا پیش از این بازسازی، یک چهار دیواری داشت. وسط آن بقعه ای بوده که منار هم داشته و مشهور به مقام ابراهیم بوده است. شیخ عباس قمی در مفاتیح نوشته است که کنار مناره نماز مستحبی (6 رکعت) خوانده شود. در آن زمان کف مسجد، شنی بوده است.

آخرین بازسازی مسجددر سال 1392 ه. ق به دست دولت

سعودی با بنای نسبتا بزرگ و رواقهای متعدد و مساحتی در حدود 23660 متر مربع انجام گرفته است. طول این مسجد182 و عرض آن 130 متر است.

درب این مسجدتنها در ایام منا باز است و در طول سال مسدود می باشد. متاسفانه در آن ایام هم، محل استراحت افراد بی سرپناه بوده و هیچ جای عبادت در آن نیست. تنها در وقت نماز امکان خواندن نماز در آن هست.

 

تصاویری از مسجد خیف:

 

 

منابع:

 

www.tebyan.net           

                       

www.hawzah.net

نظر دهید . . .           نظرات کاربران

 

 کلیه حقوق این سایت متعلق به دبيرستان شاهد خوشنام زنجان می باشد